مادر زمین

مادر زمین

حضور سرکار خانم دکتر شیرزادی در دبیرستان غیر دولتی هوشمند.

ایشان در کلاس 703 حاضر شدند و برای دقایقی با کلام زیبا و دلنشینشان برای دانش آموزان صحبت کردند.
همچنین جلسه ای با موسس و مدیریت محترم مجموعه داشته و راه کارهایی برای حفاظت هر چه بیشتر از محیط زیست و راهنمایی دانش آموزان به حفظ بهداشت و نگهداری هر چه بیشتر از طبیعت و زمین را ارائه کردند.

خانم دکتر هایده شیرزادی در سال ۱۳۳۷ و در شهر گیلانغرب استان کرمانشاه به‌عنوان فرزند هشتم یک خانواده دوازده نفره به دنیا آمد. در زمانی که پایان مسیر همه دختران شهر کوچک گیلانغرب، خانه‌دار شدن بود، هایده متوجه علاقه‌اش به درس خواندن شد.
او تحصیلاتش را در مدارس مختلف به‌صورت متفرقه پیگیری کرد و توانست راهنمایی و دبیرستان را با پشتکار زیاد و حمایت خانواده‌اش پشت سر بگذارد. او در نهایت موفق شد دیپلم خود را در رشته حرفه‌وفن دریافت کند و به معلمی مشغول شود.
در سال ۱۳۶۴ ایشان به کشور آلمان مهاجرت و در رشته مهندسی کشاورزی بین‌المللی در دانشگاه کاسل (Kassel) آلمان شروع به تحصیل کرد.

ایشان امروز بانوی متخصص کارآفرینی است که طرح‌های زیست‌محیطی‌اش تاکنون برای صدها نفر اشتغال‌زایی داشته است؛ بیش از ۱۰۰ مقاله تخصصی در کنفرانس‌ها و سمینارهای بین‌المللی ارائه کرده و مورد تقدیر قرار گرفته است.

دكتر هايده شيرزادي كسي است كه نخستين طرح بازيافت پسماند كشور را در كرمانشاه با قطع كامل دفن زباله‌هاي شهري اجرا كرد و پس از آن 70شهر و 200روستاي كشور با كمك و مشاوره وي اين طرح را اجرا كردند.و نیز برای نخستین‌بار در کشور، سایت بازیافت نخاله‌های ساختمانی را در شهر کرمانشاه اجرا کرد تا زمین و محیط‌ زیست این شهر را از خطر بخش دیگری از آلاینده‌ها نجات دهد و با بازیافت و بازگرداندن آنها به چرخه مصارف عمران شهری، از تخریب منابع اصلی آن که کوه‌ها هستند جلوگیری کند.
گفتنی است، به تازگی فیلم مستندی به نام “مادر زمین” به کارگردانی مهناز افضلی و تهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب از زندگی این کارآفرین سختکوش تهیه شده است.

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است